اینترنت اشیا

اینترنت اشیا

تعاریف مختلفی برای اینترنت اشیاء ذکر شده است. برای نمونه اتحادیه بین‌المللی مخابرات اینترنت اشیاء یا اینترنت چیزها را زیرساختی جهانی برای جامعه اطلاعاتی می‌داند که خدمات گسترده و پیشرفته‌ای را بر اساس فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی توانایی تعامل پذیری موجود و رو به رشد را از طریق اتصال اشیاء به‌صورت فیزیکی و مجازی امکان پذیر می‌سازد.

به بیان ساده‌تر اینترنت اشیاء را می‌توان شبکه‌ای از کامپیوترها و دستگاه‌های دیجیتالی و مکانیکی دانست که، هر کدام با یک آی پی مستقل در آن به‌صورت یکپارچه حضور دارند و از طریق این شبکه با یکدیگر و کاربر نهایی در ارتباط هستند دستگاه‌های موجود در این شبکه معمولاً توسط کنترل‌های از راه دور، تبلت ها و گوشی‌های تلفن همراه توسط کاربر کنترل و استفاده می‌شوند. نمونه‌های ساده‌ی استفاده از اینترنت اشیاء را برای مثال در خانه می‌توان با کم و زیاد کردن نور خانه توسط کنترل و یا ارتباط گوشی‌های هوشمند با تلویزیون خانگی مشاهده کرد. از نمونه‌های پیچیده‌تر این تکنولوژی می‌توان به کنترل فضای حمل و نقل شهری توسط اینترنت اشیاء که در آن جمع آوری، ذخیره سازی، تبادل اطلاعات و تصمیم گیری به‌صورت مکانیزه در بستر اینترنت اشیاء مثال زد.

کاربردها

از کاربردهای اینترنت اشیاء می‌توان به انرژی هوشمند، ساخت صنعتی هوشمند، حمل و نقل هوشمند (جابه‌جایی هوشمند)، خدمات بهداشتی هوشمند، کسب و کار هوشمند، نظارت بر محیط زیست هوشمند، مدیریت زیرساخت‌های شهری و بین شهری هوشمند، اتوماسیون خانگی و … اشاره کرد.