در طراحی سیستم های پارکومتر هوشمند به چه نکاتی باید توجه کرد؟

سالها تجربه کار با دستگاه های پارکومتر(توقف سنج) همگان را با معایت و مشکلات این دستگاه ها کاملا آشنا ساخته است. اما به نظر می رسد با ظهور تکنولوژی های جدید خصوصا هوشمند سازی و تجربه بسیاری که تا کنون از کار با این دستگاه ها آموخته ایم، بسیاری از این مشکلات و معایب می توانند رفع شوند. در زیر نگاهی به عمده ترین معایب  و مشکلات کار با دستگاه های پارکومتر پرداخته ایم و راه های حل آن را تا حد توان روشن ساخته ایم.

شیوه پرداخت

 یکی از مشکلات دستگاه های پارکومتر پیش از این شیوه ی پرداخت هزینه ی پارکینگ توسط این دستگاه ها بود. نسل های اولیه معمولا به صورت سکه ای کار می کردند و با توجه به زمان توقف نیاز بود تا تعدادی سکه درون این دستگاه ها ریخته شود. علاوه بر اینکه تهیه سکه همیشه مقدور نبود، با توجه به پولی که درون این دستگاه ها ریخته می شد ریسک در معرض سرقت و تخریب قرار گرفتن این دستگاه ها افزایش پیدا می کرد. با امدن تکنولوژی های جدید امکان پرداخت از طریق کارت های بانکی و یا کارت های مخصوص نیز مهیا شد و افراد را از دردسر پیدا کردن سکه برای گرفتن جای پارک خلاص کرد و همچنین باعث شد تا احتمال در خطر قرار گرفتن دستگاه در مقابل تخریب و سرقت کاهش پیدا می کند.

با استفاده از تکنولوژی های جدید، اپلیکیشن های موبایلی  و آنلاین کردن این دستگاه ها که به سادگی قابل انجام است می توان باز هم پرداخت را ساده تر ساخت و از طریق اپلیکیشن های موبایلی امکان مدیریت و واریز پول را به سادگی از طریق آنها مهیا کرد. همچنین استفاده از چند روش پرداخت با توجه به سطوح دسترسی مختلف افراد به این شیوه ها می تواند بسیار کارآمد و موثر باشد.

نیاز به نظارت دائمی

 دستگاه پارکومتر مانند هر دستگاهی نیاز به تعمیر و نگهداری دارد و در معرض خرابی است. بنابراین هزینه های نگهداری از این دستگاه ها اجتناب ناپذیر است، بنابراین آنچه که مهم است پایین آوردن هزینه های نظارت بر این دستگاه است. استفاده از سیستم های هوشمند سازی از طریق اتصال به اینترنت، عیب یابی داخلی  دستگاه و اعلام مشکل و عیب به صورت اتوماتیک از طریق شبکه به مرکز نظارت بر این دستگاه ها می تواند تا حد بسیاری از هزینه و زمان مرتبط با کنترل و عیب یابی این دستگاه ها بکاهد .

ضربه به زیبایی شهر

به نظر می رسد پیشرفت تکنولوژی به دو طریق برای حل این مشکل دست به کار است. اولی کوچک شدن قطعات که نیاز به فضاهای بزرگ را برای جای گذاری دستگاه های پارکومتر خود به خود از بین می برد و دیگری امکان کنترل چندین جای پارک از طریق تنها یک دستگاه پارکومتر.

امکان سرقت و تخریب

علاوه بر حفاظت فیزیکی مناسب دستگاه های پارکومتر و رعایت نکات مربوطه در طراحی این دستگاه ها، استفاده از تکنولوژی  هوشمند سازی نیز کمک بسیاری می کند تا امکان سرقت و تخریب و جلوگیری از این امور به حداقل ممکن برسد. برای مثال دستگاه های پارکومتر هوشمند باید بتوانند در صورت مشاهده  اولین نشانه های سرقت و تخریب از طریق شبکه این مسئله را به مرکز پلیس و یا مرکز نگهداری و کنترل دستگاه های پارکومتر اعلام کنند.

همچنین استفاده از تکنولوژی دستگاه های هوشمند و شبکه سازی باعث به حداقل رسیدن ارزش مادی کلاینت های دستگاه می شود و حداقل آسیب به دستگاه ها به قصد دزدی و بردن منفعت مادی را از بین می برد.

 

برای آشنایی با پارکومتر هوشمند دها تک کلیک کنید.