شهر هوشمند

سیستم حمل‌ونقل هوشمند

سیستم حمل‌ونقل هوشمند یا Intelligent Transportation Systems به مجموعه‌ای از ابزارها، امکانات و تخصص‌ها از قبیل مفاهیم مهندسی ترافیک، تکنولوژی‌های نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و مخابراتی اطلاق می‌شود که به صورت هماهنگ و یکپارچه به منظور بهبود کارآیی و ایمنی در سیستم حمل‌ونقل به کار گرفته می‌شود.

سیستمهای حمل و نقل هوشمند ITS، سیستم‌هایی متشکل از فناوری های نوین الکترونیک، کامپیوتر، IT، الکترو مکانیک و … هستند که در برنامه ریزی سیستم های حمل و نقل زمینی، امروزه نقش بسیار مهمی ایفا می‌نمایند.

فناوری‌های سیستمهای هوشمند حمل و نقل

در سیستمهای هوشمند ترافیک فناوری‌های متفاوتی بکار می‌رود. از سیستم‌های اولیه‌ای مانند هدایت خودرو و سیستم کنترل چراغ‌های راهنمایی، تابلوهای اعلان ترافیک، دوربین سرعت سنج و سیستم خودکار شناسایی شماره خودرو گرفته تا سیستمهای پیشرفته و پیچیده تری که بطور همزمان اطلاعات متفاوتی را از منابع متفاوت یکپارچه می کند. اطلاعاتی مانند وضع آب و هوا، وضعیت ترافیک، وضعیت جاده و …

مهمترین عملکردهای ITS

  • مدیریت و بهینه سازی جریان ترافیک و روانسازی حرکت
  • مدیریت و کنترل حوادث
  • مدیریت و پشتیبانی وسائل نقلیه امدادی
  • مدیریت اخذ الکترونیکی عوارض, هزینه پارکینگ, خرید و رزرواسیون بلیط و…
  • مانیتورینگ و کنترل حمل و نقل سبک و سنگین
  • مدیریت و ناوبری پیشرفته
  • مدیریت حمل و نقل عمومی
  • مدیریت و پشتیبانی عابر پیاده و …
 

سیستم های حمل و نقل هوشمند پتانسیل ارائه مزیت های کلیدی را به شرح زیر دارند:

امنیت : تصادفات جاده ای عامل مرگ و میر بسیاری از مردم در جاده ها می باشند و همچنین برای دولت نیز هزینه در بردارد. بسیاری از تصادفات در ساعات اوج ترافیک اتفاق می افتد. سیستم های حمل و نقل، در شهر های هوشمند برای روان تر شدن ترافیک و کم کردن آن می تواند استفاده شود و جلوی بسیاری از انواع تصادفات را بگیرند.

 

اطلاعات ارائه شده از طریق سیستم های حمل و نقل هوشمند نیز می توانند استفاده شوند تا ترافیک را به دور از تصادفات و محل هایی که تصادف به وقوع پیوسته است هدایت کنند.

بهره‌وری: تراکم در جاده امکان بهره وری را از زیرساختهای فعلی کاهش می دهد، سیستم های حمل و نقل هوشمند می تواند بهره وری را با پیدا کردن راه کارهای ابتکاری برای افزایش ظرفیت استفاده از زیرساخت فعلی، افزایش دهند و باعث کاهش نیاز به ایجاد بزرگراه های اضافی می شود.

کارایی برای طبیعت: سیستم های حمل و نقل هوشمند که باعث کاهش تراکم ترافیک می شود می تواند مصرف سوخت را کاهش داده بنابراین میزان انتشار تولید گازهای گلخانه ای را کاهش دهد .

افزایش پویایی و راحتی: سیستم های حمل و نقل هوشمند پویایی و راحتی را در رانندگی بالا می برند بوسیله :

کاهش تراکم در ترافیک و به حداکثر رساندن بهره وری عملیاتی از سیستم حمل و نقل در شهر هوشمند

– ارائه اطلاعات در زمان واقعی به رانندگان و کاربران حمل و نقل و امکان ایجاد انتخاب مسیر مناسب

– خدمات سیستم های حمل و نقل هوشمند به رانندگان کمک می کند که کارآمد ترین و بدون دردسرترین مسیرها را انتخاب  کنند.