قیمت گذاری جای پارک

چه نکاتی در قیمت گذاری پارک حاشیه خیابان باید در نظر گرفته شود؟

در راهنمای روش‌های مدیریت پارک حاشیه‌ای در معابر شهری دفتر حمل و نقل و دبیرخانه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور نکاتی در باره قیمت گذاری پارک حاشیه خیابان مطرح شده است که ما در این مطلب می‌کوشیم با توجه به مفاهیم شهر هوشمند و سیستم حمل و نقل هوشمند و ظرفیت‌هایی که در تکنولوژی‌های جدید قرار دارد، امکان برآورده ساختن آنها را در نظر بگیریم.
در قیمت گذاری پارک حاشیه‌ای به تراکم، سهولت دسترسی، توجه به زمان پارک، افزایش پلکانی و توجه به هزینه‌های حمل و نقل عمومی مورد توجه قرار گرفته است. همچنین نیاز به نیروی انسانی در ازای هر ۲۰ جای پارک نکته‌ای است که برای پارک حاشیه‌ای به آن توجه شده است.
با توجه به معیارهای چند گانه ای که در قیمت گذاری پارکینگ‌های حاشیه خیابان مورد توجه قرار گرفته است، به نظر می‌رسد امکان مدیریت و اعمال شاخص‌هایی مانند توجه به تراکم، زمان پارک، افزایش پلکانی با در نظر گرفتن امکاناتی که شهر هوشمند دراختیار ما می‌گذارد با سهولت، سرعت و دقت بسیار بالاتری انجام می‌شود. در زیر به معیارهایی که برای قیمت گذاری به آن توجه شده است، نگاهی انداخته‌ایم.

سهولت دسترسی

دسترسی ساده و آسان به پارکینگ‌های حاشیه خیابان یکی از مزیت‌هایی آن نسبت به پارکینگ‌های عمومی و خصوصی است. بنابر این امکان افزایش ۲۰ درصدی در قیمت گذاری استفاده از پارکینگ‌های حاشیه‌ی خیابان در نظر گرفته شده است.

توجه به تراکم

یکی دیگر از موارد که می‌تواند در قیمت گذاری حاشیه‌ی خیابان مورد توجه قرار بگیرد توجه به تراکم است. ناگفته پیدا است که تقاضا برای پارک در بعضی خیابان‌ها و بخش‌های شهری بسیار بالا است. با قیمت گذاری مناسب این خیابان‌ها و بخش‌های پر تراکم می‌توان به دسترسی عمومی‌تر افراد به جای پارک از طریق بالا بردن هزینه‌ی پارک و در نتیجه کوتاه کردن زمان پارک اقدام کرد.
یکی از داده‌هایی که سیستم‌های هوشمند و مدرن پارک شهری بر بستر شهر هوشمند می‌توانند به ما ارائه کنند شناسایی درست و دقیق این فضاها با در نظر گرفتن فاکتورهایی همچون روزهای هفته و همچنین ساعات روز است. با داشتن چنین داده‌هایی و همچنین یک نرم افزار جامع مدیریتی می‌توان قیمت گذاری دقیقی داشت و به سادگی آنها را به صورت متمرکز و یکپارچه اعمال کرد.

توجه به زمان پارک

مکان‌های پارک حاشیه‌ی خیابان در بعضی ساعات روز و همچنین در بعضی از روزهای هفته متقاضیان بیشتری دارد. این امر یکی از نکاتی است که در قیمت گذاری فضاهای پارک می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد. استفاده از سیستم‌های پارک هوشمند یکی از ساده‌ترین روش‌های جمع آوری اطلاعات از سطح خیابان‌های برای شناسایی ساعات و روزهای پرترافیک بر اساس روزهای هفته است.

افزایش پلکانی

در قیمت گذاری فضاهای پارک حاشیه خیابان می‌توان با افزایش پلکانی و بالابردن هزینه پارک حاشیه خیابان مدت زمان پارک هر ماشین را محدود کرد و دسترسی بیشتری برای دیگران کسانی که متقاضی جای پارک هستند ایجاد کرد.
با استفاده از روشهای هوشمند کنترل هزینه و قیمت دستگاه‌های پارکومتر می‌توان به شکل بهینه از این روش قیمت گذاری استفاده کرد. برای مثال در روزهایی که تقاضای استفاده از جای پارک کمتر است می‌توان به صورت متمرکز قیمت گذاری پلکانی را غیرفعال کرد و به متقضیان موجود استفاده از جای پارک هزینه‌ی مناسبتری برای این کار تعیین کرد.

استفاده از نیروی انسانی(پارک بان)

در راهنمای روش‌های مدیریت پارک حاشیه‌ای به استفاده از پارک بان به ازای هر ۲۰ ماشین توصیه شده است. این در صورتی است که سیستم‌های هوشمند پارک شهری می‌توانند به خاطر تمرکز اطلاعات و داده و ارسال پیام در صورت خرابی، آسیب، قانون شکنی و هر مورد دیگری که نیاز به حضور یک عامل انسانی را توجیه می‌کند، نیاز به پارک بان به حداقل برسانند.

نرم افزار پارکومتر هوشمند

نرم افزار پارکومتر هوشمند شرکت دها تک تمام نیازهای مشتریان برای مدیریت جامع قیمت گذاری را پوشش می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.